Kruchość i siła

W środę (28 marca) w księgarni BookBook przy Hożej spotkanie z wyjątkowymi kobietami.

Anna Jakubowska „Paulinka” i Patrycja Bukalska stworzyły książkę, która jest dowodem na niezwykłą siłę człowieka. Pani Anna (rocznik 1927) niejednokrotnie musiała zaczynać od nowa, kiedy życie fundowało jej kolejne „końce świata”.  Pierwsza apokalipsa to wojna.  „Byłam dzieckiem i nagle przestałam nim być” – opowiada w „Szkle pod powieką”.  Ta opowieść prowadzi nas przez Powstanie Warszawskie i grozę leżącego w gruzach miasta. Najbardziej poruszający fragment tej książki to historia o pobycie w więzieniu w czasach stalinizmu w Polsce. Anna Jakubowska trafia do niego jako mama dwuletniego Tomka, zostaje rozłączona z dzieckiem na ponad 5 lat. Po powrocie do domu czuje się obco zarówno w zastanej rzeczywistości, jak i w rodzinie. Po tak długiej rozłące jest prawie obcą osobą dla syna.  Niezawinione odrzucenie boli do dzisiaj.

 

Obok trudnych doświadczeń  jest w tej opowieści miejsce na niezapomniane emocje związane z budowaniem wspólnoty ludzi, którzy z entuzjazmem starają się zmieniać rzeczywistość wokół siebie.  Pojawiają się pierwsze miłości, śledzimy moment, kiedy młoda kobieta odkrywa „ile wart jest uśmiech odpowiedniego mężczyzny”. Wspomnienia pani Anny budują detale. Razem z nią spacerujemy m.in. po ulicy Poznańskiej, nazwanej pierwszym centrum handlowym stolicy.  Smak drobnych radości to m.in. pyzy ze skwarkami jedzone na stojąco. W szarej rzeczywistości jest miejsce na klub „Keep smiling”,  który przypomina o tym, że warto na nowo nauczyć się uśmiechać.

fot. Monika Mielke

Patrycja Bukalska – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” po raz pierwszy spotkała się z bohaterką swojej książki w 2005 roku. Nagrywała wtedy rozmowę do Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.  Kiedy dziś czyta się „Szkło pod powieką” czuć, że ta relacja rozwinęła się w mocną, kobiecą przyjaźń, w której nie ma znaczenia różnica wieku i doświadczeń. To ta sytuacja, kiedy nawet wspólna bezradność wobec okrucieństw historii może dać siłę.

„Szkło pod powieką” opowiada o odpowiedzialności, wewnętrznej wolności i odwadze cywilnej – istotnej zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Kruchość stoi tu obok siły, często nieuświadomionej.

Spotkanie z autorkami książki w środę, a już dziś przedpremierowo szansa na posłuchanie fragmentów „Szkła pod powieką”. Proszę się częstować!  https://www.youtube.com/watch?v=ESJyc260FYE

fot. Monika Mielke