Miasto, które przytula

Zostało 7 dni do premiery książki, której poświęciłam ostatnich kilkanaście miesięcy życia. Siedziała we mnie już od kilku lat i dojrzewała po cichu. Rosła jak ciasto w piekarniku i już za chwilę będzie można się nią częstować. Mam nadzieję, że Wam zasmakuje.

Lizbonę. Miasto, które przytula” (wyd. Wielka Litera) napisałyśmy wspólnie z Martą Paixão, która mieszkała tam przez ponad 11 lat. Już za chwilę będzie można przysiąść się do naszych rozmów. Opowieść o mieście podzieliłyśmy na osiem rozdziałów. Z każdym z nich czytelnik poszerza swoją perspektywę. Rozmawiamy o ludziach, których energię czuć na ulicach Lizbony, dyskutujemy o architekturze, języku, zabytkach. Mówimy też o niewidocznych przy pierwszym kontakcie różnicach pomiędzy Polakami a Portugalczykami. Zastanawiamy się, co przez lata wpływało na temperament mieszkańców najdalej na zachód wysuniętej części Europy.

„W samym locie mew była jakaś stagnacja; wydawały się lżejsze od powietrza. (…)” F. Pessoa „Księga niepokoju”.

Esencją tej książki są ludzie, którzy podzielili się z nami swoją Lizboną. Apetyt na życie i portugalską kuchnię podsycają Janusz Andrasz i David Gaboriaud. Stolicę widzianą oczami mieszkańca pokazuje Sofia Coelho, a Gosia Furst mówi o tym, że w południowym raju można tęsknić za zapachem zgniłych liści. Lizbońska codzienność miesza się z metafizyką i światem sztuki. Reżyser Andrzej Jakimowski przybliża kulisy powstawania filmu Imagine, w którym nie raz pojawiają się dzwoniące na zakrętach żółte tramwaje. Dzięki rysunkom i opowieści Shelly Ginenthal, Amerykanki od lat mieszkającej w stolicy Portugalii, można poczuć, że Lizbona ma w sobie coś z bajki. Nowy punkt widzenia dodaje kapitan Piotr Lipiński, który na Białe Miasto spogląda z kabiny pilota boeinga. Przed nami też wycieczka na wieś. Dominik Jasiński zabiera nas z Lizbony pod rozgwieżdżone niebo Alentejo na południu Portugalii, gdzie długim rozmowom towarzyszy pohukiwanie sów. Polski malarz zrealizował marzenie wielu lizbończyków o spokojnym domu z dala od zgiełku. To tam słowami malujemy miejskie i wiejskie krajobrazy.

Rozmowy dopełniają felietony, które pisałam w Portugalii i w Polsce. Są zapisem tego, co otwiera we mnie południe Europy. Ważną częścią tej książki są też zdjęcia – czasem uzupełniają słowa, a czasem otwierają nowe historie. Są jak wstęp do kolejnych opowieści, na które być może przyjdzie jeszcze kiedyś pora.

Już teraz zapraszamy na pierwsze spotkania autorskie. Niech dobra energia zamknięta w książce krąży!

20 września w ramach Nocy Księgarń widzimy się w księgarni KOREKTY o godz. 17, spotkanie poprowadzi Anna Maruszeczko – redaktor naczelna „Urody Życia”

25 września premiera w Big Book Cafe połączona z pokazem zdjęć o godz. 19, rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet)

30 września przystanek w Gdańsku i spotkanie w Empiku o godz. 18

Październikowy rozkład jazdy wkrótce. Stresuję się, ale też bardzo czekam na te spotkania! Do zobaczenia.

W odpowiedzi na “Miasto, które przytula”

Możliwość komentowania została wyłączona.